VEĽKÁ ARKÁNA

Svet

19.05.2019

Svet nám leží pri nohách. Dosiahli sme čo sme chceli. Došli sme na koniec cesty. Je to čas, kedy sa niečo končí a nové začína. Tak, ako v každej karte Veľkých arkán.

Súd

19.05.2019

Karma. Už pri Spravodlivosti mi vždy príde tento zákon na um, no pri Súde je to asi najviac adekvátne. Súd - čo sme zasiali, to teraz žneme, ako sme žili, takú odmenu dostaneme.

Slnko

19.05.2019

Mesiac nahradilo slnko a svet je odrazu jasnejší. S lúčmi slnka k nám prichádza energia, optimizmus, radosť a šťastie. Keď sú dni slnečné, nemáme dôvod prepadnúť depresiám, sme skôr usmiati a šťastní.

Hviezda

19.05.2019

Večer sa mnoho ľudí rado pozerá na hviezdy. Len tak pri nich sníva, čaká, či nepreletí jedna z nich, dúfa, že ak si pri tom niečo bude priať, splní sa to. Veď hviezda je tak krásna, blikajúca, tajomná a vzdialená, no predsa tak blízka a kamarátska.

Mesiac

19.05.2019

Mesiac nájdeme na kartách zobrazený rôzne. Spája sa však s odlivom a prílivom v živote, s ženským cyklom. Je to vládca noci a symbolizuje nevedomie. V dušiach si často schovávame tie časti našej osobnosti, o ktorých vedieť nechceme a možno ani nevieme. Pri našom vývoji je však potrebné nájsť práve túto tajomnú stránku samých seba nájsť.

Veža

19.05.2019

Podľa môjho názoru je Veža kartou, ktorá človeka zabolí no poskytuje mu súčasne nádej. Možno to pripomína kartu Smrť, ale nie je totožná. Smrť môže prísť pomaly, môžeme ju očakávať, brániť sa jej, no pri Veži táto možnosť nie je. Pri jej zobrazení je veľmi často zobrazený blesk, ktorý udrel do budovy a tá sa zrútila. Symbolika tohto znázornenia...

Diabol

19.05.2019

Mnohí sa tejto karty obávajú hneď po karte Smrť. Osobne si však nemyslím, že je to zlá karta. Naopak, ide o fascinujúcu kartu, najkrajšie a najviac príťažlivé stvárnenie som našla v Zlatom tarote.

Miernosť

19.05.2019

Karta, ktorá nás učí rovnováhe. Zvyčajne je zobrazená ako žena, ktorá prelieva vodu z džbánu do džbánu, ale môže ísť aj o kontrast medzi vodou či ohňom. V podstate je jedno, aké zobrazenie máte na svojich kartách, dôležité sú asociácie, ktorá karta vo vás vyvoláva.

Smrť

19.05.2019

Na samotnom začiatku som sa na túto kartu pozerala s rešpektom, úctou, akýmsi zvláštnym strachom. Ale po dlhšom pracovaní s kartami som zistila, že táto karta nie je zlá. Naopak, je prísľubom nového začiatku.

Obesenec

19.05.2019

Obesenec je kartou, ktorá prináša so sebou zmeny, obetu. Ak si dobre všimnete, na kartách býva obesenec dole hlavou, nejde teda o skutočne obeseného muža, ale o prevrat, otočenie, o iný uhol pohľadu. Táto karta je o obete, dobrovoľnej, o odovzdaní sa osudu a uvedomení si, čo môžeme zmeniť, čoho sa musíme vzdať. Jej príchod symbolizuje strach,...

Spravodlivosť

19.05.2019

Spravodlivosť vo mne vyvoláva myšlienku na karmu. Je jednou zo štyroch základných cností. Ďalšími sú Miernosť, Sila a Pustovník. Na mýtickom tarote je na danej karte zobrazená Athéna, bohyňa múdrosti. Je známa tým, že svoje vojny viedla spravodlivo, s umom, nie pre vojnu samotnú, ale len ako nevyhnutný posledný prostriedok riešenia.

Z tejto karty mávam občas zmiešané pocity. Je to pre mňa neutrálna karta ale pritom tak silná a občas až nadčasová. Nech už používate akékoľvek zobrazenie a symboliku, v podstate hovorí o koncoch a začiatkoch, ale nie takých, o akých hovorí Smrť či Blázon alebo Svet. Nie, Koleso hovorí o iných začiatkoch a iných koncoch. Vyššie spomínané karty s...